دریافت فایل(آشنایی با دستگاه تنفس و اجزا و بخشهای مختلف آن)

آشنایی با دستگاه تنفس و اجزا و بخشهای مختلف آن/آشنایی با دستگاه تنفس و اجزا و بخشهای مختلف آن/30020328/dis
مشخصات فایل مورد نظر در مورد آشنایی با دستگاه تنفس و اجزا و بخشهای مختلف آن آماده دریافت می باشد برای مشاهده جزئیات فایل به ادامه مطلب یا دریافت فایل بروید.

فرمت فایل: wordتعداد صفحات: 11

دستگاه تنفسAPPARATUS RESPIRAORIUSدستگاه تنفس از تعدادي مجاري هوايي در اندازه‌هاي مختلف (كه وظيفه انتقال، گرم و مرطوب كردن هوا را بر عهده دارند) و ششها (كه در تبادل اكسيژن نقش دارند) به وجود آمده است. بعلاوه بخشي از دستگاه تنفس در گفتار (توليد صوت) نيز نقش ويژه‌اي دارد. مخاط تنفسي در بيشتر مسير از نوع اپي تليوم منشوري‌ (استوانه‌اي) مژكدار است و در لابلاي آن سلولهاي موكوسي حضور دارند كه با ترشح موكوس، ناحيه را مرطوب و چسبنده مي‌كنند و ذرات گردوغبار را به دام مي‌اندازند. مژكهاي موجود در دستگاه تنفس نيز با حركت مداوم خود، موكوس و ذرات گردوغبار را به سوي فضاي حلق مي‌رانند. هواي تنفس شده از طريق مجاري هوايي به ريه‌ها وارد و پس از عبور از مجاري هوايي داخل ريه‌ها، به كيسه‌هاي متسعي با جدار نازك به نام آلوئول alveolus مي‌رسد. جدار آلوئولها را سلولهاي اپي‌تليال مي‌پوشانند. اين سلولها در مجاورت نزديك با عروق خوني قرار گرفته‌اند و قادرند كه اكسيژن و گاز كربنيك را از خود عبور دهند. در نتيجه عمل نهايي تنفس در ريه‌ها انجام مي‌گيرد.بيني noseبيني از دو قسمت تشكيل شده است، يكي بيني خارجي و ديگري حفرة بيني. قسمت اول حفره بيني، دهليز vestibule نام دارد و بخش عقبي آن را مجرا meatus مي‌نامند. حفره بيني توسط تيغه بيني septum nasi كه در عقب استخواني و در جلو غضروفي است به دو حفره تقسيم شده است. جدار خارجي حفره بيني توسط شاخكها ناصاف شده، در زير هر شاخك مجراي كوچكتري ايجاد گرديده است.در مجراي تحتاني سوراخي است كه مجراي بيني- اشكي به آن باز مي‌شود. در مجراي مياني، دهانه سينوس فك بالا باز مي‌شود. ساير سينوس‌هاي اطراف بيني نيز توسط سوراخهايي به فضاي بيني ارتباط دارند. حفره بيني توسط مخاط پرعروقي پوشيده شده، اين مخاط، جدار سينوس‌ها را نيز مفروش مي‌كند و التهاب آنها را سينوزيت مي‌نامند. موهاي مخصوصي در دهليز بيني وجود دارند كه همراه با موكوسي كه سلولهاي مخاطي تراوش مي‌كنند عمل تصفيه‌ هوا را انجام مي‌دهند. مخاطي كه روي شاخك فوقاني و ناحية مجاور آن از تيغه بيني را مي‌پوشانند، خرمايي رنگ و حاوي نورونهاي بويايي است و مخاط بويايي نام دارد. حفره عقب توسط فضاي چهارگوشي به نام كوانا cuana به حلق راه دارد.حلق pharynxحلق ناوداني عضلاني است كه در پشت بيني، دهان و حنجره واقع شده، مجراي مشترك هوا و غذا مي‌باشد.حلق داراي سه قسمت است. بخشي كه عقب بيني قرار دارد، حلق بيني nasopharynx ، بخشي كه عقب دهان قرار دارد، حلق دهاني oropharynx و بخشي كه عقب حنجره واقع شده است، حلق حنجره‌اي laringopharynx ناميده مي‌شود. ديواره جانبي حلق بيني در محاذات شاخك تحتاني بيني داراي سوراخي است كه ابتداي لوله شنوايي (شيپوراستاش) tuba auditiva است (ش 1).

مطالب دیگر:
📌پاورپوینت آماده مهندسي ارزش چيست و چگونه در يك پروژه اجرا مي شود؟📌پاورپوینت آماده احتمالات و کاربرد آن در مهندسی نگه داری و تعمیرات📌پاورپوینت آماده تعمیرات و نگهداری وبررسی انواع روشهای آن📌پاورپوینت آماده بررسی اتوماسيون و بررسی انواع آن📌پاورپوینت آماده بررسی عوامل موثر بر آلودگی های زیست محیطی و بررسی انرژی های پاک و روشهای ذخیر📌پاورپوینت آماده بررسی سيستم کانبان و انواع آن📌پاورپوینت آماده HUMAN RESOURCE MANAGEMEN مختصری بر مديريت HR📌پاورپوینت آماده بررسی مديريت تجهيزات ورزشي و مروی بر خرید و نگهداری و تعمیرات آن📌پاورپوینت آماده بررسی سيستم پاداش و جبران خدمت و اثرات آنCompensation System📌پاورپوینت آماده بررسی كارمند يابي و شیوه آن📌پاورپوینت آماده بررسی مبانی مديريت منابع انساني پيشرفته📌پاورپوینت آماده معرفي ستاد هماهنگي امور ايمني و آتش نشاني كشور📌پاورپوینت آماده ترسيم نمودارهاي سيستم بانكي📌پاورپوینت آماده بررسی الگوریتمهای ژنتیک و GA مزایا و مولفه های آن📌پاورپوینت آماده معرفی شبکه عصبی وشبکه آدالاین و بررسی پروسه یادگیری و شبکه های عصبی به عنوان سی📌پاورپوینت آماده بررسی الگوریتم نقاط داخلی📌پاورپوینت آماده بررسی الگوریم Simulated annealing و بررسی پارامترها و کاربرد آن در مهندسی صنای📌پاورپوینت آماده بررسی انرژی و وانواع آن و بررسی انرژی در حمل و نقل📌پاورپوینت آماده بررسی حمل و نقل ریلی و برنامه ريزي حرکت قطار ها📌پاورپوینت آماده بررسی پیچیدگی الگریتم ها و مسئله مکان یابی در مدیریت لجستیک📌پاورپوینت آماده الگوريتم فرا ابتکاری جستجوی ممنوع📌پاورپوینت آماده شناخت مسائل Multifacility location problems📌پاورپوینت آماده بررسی ITS و تجهیزات و کاربردهای آن📌پاورپوینت آماده بررسی آلودگیهای ناشی از حمل و نقل در محیط زیست📌پاورپوینت آماده بررسی اجمالی سیستم های حمل و نقل درون کارگاهی