دریافت فایل(آشنایی مختصری با دریاهای جهان و خصوصیات آنها)

آشنایی مختصری با دریاهای جهان و خصوصیات آنها/آشنایی مختصری با دریاهای جهان و خصوصیات آنها/30020331/dis
مشخصات فایل مورد نظر در مورد آشنایی مختصری با دریاهای جهان و خصوصیات آنها آماده دریافت می باشد برای مشاهده جزئیات فایل به ادامه مطلب یا دریافت فایل بروید.

فرمت فایل: wordتعداد صفحات: 31

دریای بالتیک

خلیج بوتنیخلیج فنلاند

موقعیت خلیج بوتنی بر روی نقشهخلیج بوتنی (به فنلاندی : Pohjanlahti ، به سوئدی : Bottniska viken ) نام آبراهی است که در شمال دریای بالتیک قرار گرفته است. این خلیج در شرق به سواحل فنلاند، در غرب به سواحل سوئد و در جنوب بین دریای الند و دریای مجمع الجزایر محدود گردیده است. مساحت این خلیج ۱۱۷٬۰۰۰ کیلومتر مربع و عمق آن حداکثر ۹۵ متر است. میانگین عمق آن نیز ۶۰ متر است.خلیج فنلاند ( به فنلاندی : Suomenlahti ، به روسی : Финский залив ، به سوئدی Finska viken ، به استونیایی Soome laht ) آبراهی است که در شمال شرق دریای بالتیک قرار گرفته است . کشورهای فنلاند ، روسیه و استونی در کناره خلیج فنلاند هستند .جغرافیاخلیج فنلاند ۲۹٬۵۰۰ کیلومتر مربع مساحت دارد . عمیق‌ترین نقطه آن در دهانه خلیج ( ۸۰ تا ۱۰۰متر ) قرار گرفته است . شوری آب این آبراه بسیار کم و حدود چهار درصد است .دریای خزردریای خزرا

دریای خزر

مساحت ۳۷۰٬۰۰۰ تا ۴۲۰٬۰۰۰ کیلومتر مربع با توجه به عوامل متغیرمجموعه خطوط ساحلی ۶۵۰۰ کیلومترمتوسط عمق ۱۸۴ متردریای خَزَر (یا در استفاده کمتر دریای مازَندَران) دریاچه‌ای است که از جنوب به ایران، از شمال به روسیه، از غرب به جمهوری آذربایجان و از شرق به جمهوری‌های ترکمنستان و قزاقستان محدود می‌شود. به دلیل این که بزرگترین دریاچه جهان است آن را دریا نیز می‌نامند.از منابع مهم این دریا؛ ذخایر نفت و گاز موجود در زیر بستر دریا و همچنین انواع ماهیان خاویاری را می‌توان نام برد.

دریای سرخدری

مساحت ۴۳۸،۰۰۰مجموعه خطوط ساحلی کیلومترمتوسط عمق ۴۹۰ متردریای سرخ(به عربی: البحرالاحمر) خلیجی از اقیانوس هند است که بین شبه‌جزیره عربستان و شمال شرقی قاره آفریقا قرار دارد. دهانه باب المندب آن را به اقیانوس هند می‌پیوندد. کانال سوئز در شمال آن را به دریای مدیترانه وصل می‌کند. همسایگان این دریا کشورهای عربستان سعودی، یمن، جیبوتی، اتیوپی، سودان، مصر, إسرائیل و اردن می‌باشند. این دریا حد فاصل میان دو قاره آسیا و آفریقا است.مساحت آن ۴۳۸۰۰۰ کیلومتر مربع می‌باشد که از این حیث پانزدهمین دریای جهان به شمار می‌رود. دریای سرخ از طریق کانال سوئز به دریای مدیترانه و از طریق باب المندب (تنگه مندب) با خلیج عدن و اقیانوس هند ارتباط دارد. همچنین خلیج ایلات در دریای سرخ واقع شده‌است.پیشتر به این دریا، دریای قلزم می‌گفتند. آن را خلیج عربی و دریای حجاز نیز می‌نامیدند. برخی بر این باورند که داستان گذشتن بنی‌اسرائیل و موسی از دریا که در تورات آمده به دریای سرخ اشاره دارد.

مطالب دیگر:
📂تحقیق ورزش و اوقات فراغت📂تحقیق اصول عمومی آسیب‌ های ورزشی📂تحقیق شناخت رشته والیبال📂تحقیق سيگنال هاي چشم📂تحقیق اضطراب در امتحان و راه پیشگیری از آن📂تحقیق نانوکامپوزیت های پلیمری بر مبنای خاک رس📂تحقیق آشنایی با فوتسال📂تحقیق شناخت کامل ورزش یوگا📂گزارش کارآموزی پليس، عملكرد پليس و چگونگي ارتباط با مردم📂تحقیق یادگیری حرکتی و اجرا از اصول تا تمرین📂تحقیق ورزش های مناسب برای صافی کف پا و کمردرد📂تحقیق بررسی بيشتر آفسايد📂تحقیق شناخت کامل رشته بسکتبال📂تحقیق رشته پینگ پنگ📂تحقیق رشته تكواندو📂پاورپوینت اعتبار نهج البلاغه📂تحقیق تاریخچه والیبال در جهان📂تحقیق بررسی دوپینگ📂تحقیق تاثیر تغذيه در ورزش📂تحقیق بررسی کامل ورزش تنیس📂تحقیق تاريخچه فوتبال در جهان📂تحقیق بررسی ورزش تنیس روی میز📂پاورپوینت اعداد مقدس📂پاورپوینت آناتومی orbit📂پاورپوینت برنامه كشوري حذف سرخك- سرخجه مادرزادي